Киев: Успеавме да вратиме 40 отсто од нашата територија

epa09862083 A Ukrainian woman soldier patrols near the Odessa theater reinforced with sandbags against Russia attacks, in Odessa, Ukraine, 31 March 2022. On 24 February Russian troops had entered Ukrainian territory in what the Russian president declared a ‘special military operation’, resulting in fighting and destruction in the country, a huge flow of refugees, and multiple sanctions against Russia EPA-EFE/CARLO ORLANDI
Генералот Валериј Залужни, врховен командант на украинските вооружени сили, соопшти дека во текот на минатата година армијата на земјата успеала да врати четириесет отсто од териториите окупирани по почетокот на рускиот напад врз Украина.

Како што нагласи, „околу 28 отсто од сите територии што ги држат руските сили од 2014 година се вратени назад”, напиша Залужни на Телеграм, пренесува Си-Ен-Ен.

Тој посочи и дека сегашната линија на фронтот е долга 1.500 километри, а украинските вооружени сили поминале воена обука на територијата на 17 европски земји.

„Благодарение на меѓународните партнери, обучивме повеќе од 20.000 војници. Во 2022 година беа евакуирани повеќе од 600.000 луѓе и испорачана е повеќе од два милиони тони хуманитарна помош”, додаде Залужни.

Back to top button
Close