Кралот Чарлс секое утро во боксерици ги изведува вежбите на војската: Го прескокнува ручекот, но не и стомачните и склековите

Принцот Хари беше првиот што откри дека неговиот татко, кралот Чарлс III, вежба секојдневно и не дозволува никој да влезе во просторијата каде што вежба, бидејќи секогаш вежба само во боксерици. Наводно, секојдневната рутина за вежбање на кралот Чарлс вклучува стој на глава кој му помага да се справи со болките во грбот. 12-минутниот режим на вежбање на кралското семејство, првпат е откриен од неговиот син принцот Хари во неговите мемоари Spare, и наводно започнува со склекови, според Inside Windsor Castle.

Водителот Ксанд Ван Тулекен пак во една прилика додаде декаи  неговата мајка, покојната кралица Елизабета Втора, следена рутина на вежбање.

Минатата недела на кралот му беше дадено зелено светло од лекарите да се врати на јавните должности откако му беше дијагностициран рак.

Официјалните лица истакнаа дека лекувањето на Неговото Височество сè уште е во тек, велејќи: „Програмата за лекување на Неговото Височество ќе продолжи, но лекарите се доволно задоволни од напредокот постигнат досега што кралот сега може да продолжи со серија јавни должности. Претстојните ангажмани ќе бидат приспособени таму каде што е потребно за да се минимизираат сите ризици на континуираното закрепнување “.

Покрај увидот во неговата рутина за вежбање, одамна се познати и неговите навики во исхраната – прескокнување на ручек и доцна вечера.

Неговиот поранешен прес-секретар Џулијан Пејн изјави за Тајмс: „Кралот не руча; така што првата лекција што ја научив кога бев на пат со него беше да се подготво голем појадок или да носам неколку закуски “. Работниот ден е прилично безмилосен. Почнувајќи со наслови на радио вести и појадок со сезонска овошна салата и семки со чај.

Според неговите пријатели и поранешен персонал, кралот прави пауза секој ден во 13 часот, но не за да јаде, туку за да се прошета и да излезе малку чист воздух.

Кралот, исто така, следи ригорозен дневен режим на вежбање, кој е инспириран од Кралските канадски воздухопловни сили, вклучувајќи стомачни и склекови. Првично беше дизајниран да ги одржува пилотите во топ форма, без разлика каде се наоѓаат, бидејќи рутината за вежбање не бара опрема. Воената рутина се состои од пет вежби, како што кажува самото име, кои вклучуваат истегнување за допирање на прстите, стомачни, склекови и трчање со скокови, пишува „Дејли мејл“.

Back to top button
Close