Кулибали подготвен да jа намали платата за да остане во Наполи

epa08205740 Napoli’s defender Kalidou Koulibaly in action during the Italian Serie A soccer match SSC Napoli vs US Lecce at the San Paolo stadium in Naples, Italy, 9 February 2020. EPA-EFE/CESARE ABBATE

 

Одбранбениот фудбалер на Наполи, Калиду Кулибали сака да продолжи да игра во италијанскиот тим. Триесетгодишниот Сенегалец нема намера да ги напушти Наполитанците.

Според „Кикер“ Кулибали е подготвен да прифати намалување на платата за да остане во Наполи. Тој сака да стане капитен на тимот и да ја заврши кариерата во сегашниот негов клуб.

Актуелниот договор на Кулибали истекува во јуни 2023 година. За фудбалерот се заинтересирани Барселона и Севиља.

Во сезоната 2021/22, дефанзивецот забележа 34 настапи во сите натпреварувања, постигна три гола и давајќи три асистенции.

Back to top button
Close