Леклер казнет со десет позиции на канадското Гран при

epa10008081 Monaco’s Formula One driver Charles Leclerc of Scuderia Ferrari reacts after taking pole position in qualifying of the Formula One Grand Prix of Azerbaijan at the Baku City Circuit in Baku, Azerbaijan, 11 June 2022. The Formula One Grand Prix of Azerbaijan will take place on 12 June 2022. EPA-EFE/Hamad Mohammed / POOL

 

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, доби казна на Гран прито на Канада. Болидот на возачот од Монако беше опремен со третата контролна електроника во сезоната. Според прописите дозволени се само два блока.

Етапата од шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Канада се одржува викендов во Монтреал.

На првото тренинг-возење Леклер оствари петто време, додека ноќеска по вториот тренинг се најде на втората позиција, веднаш зад лидерот Макс Верстапен од Ред Бул.

Главната трка ќе се вози утревечер со почеток во 20 часот по македонско време.

Back to top button
Close