Ленс му го нанесе првиот пораз на ПСЖ ова сезона

epa10385840 Lens players celebrate after winning the French Ligue 1 soccer match between RC Lens and Paris Saint Germain in Lens, France, 01 January 2023. EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Ленс синоќа го победи ПСЖ со 3:1 во натпревар од 17. коло на францускиот фудбалски шампионат. За парискиот тим овој пораз беше прв во сезоната 2022/23.

Полскиот играч за врска Пжемислав Франковски ги доведе домаќините во предност во 5. минута, но парижаните речиси веднаш возвратија благодарение на голот на Хуго Екитика. Во средината на првото полувреме Луис Опенда го постигна вториот гол и екипите заминаа на пауза со резултат 2:1. На почетокот на вториот дел Алексис Клод Морис го зголеми водството на Ленс. Неговиот гол беше единствениот во второто полувреме.

Ѕвездите на парискиот тим Нејмар и Лионел Меси го пропуштија натпреварот. Бразилецот беше отсутен поради дисквалификација, додека Меси доби одмор по СП 2022 година.

Ленс, кој е на второто место во поредокот, ја намали разликата од водечкиот ПСЖ на 4 бода.

Back to top button
Close