Лондонското дерби Кристал Палас – Арсенал ја отвора новата премиерлигашка сезона

 Со натпреварот меѓу лондонските ривали Кристал Палас и Арсенал на 5. август ќе почне новата сезона во Премиер лигата.

Манчестер сити ќе ја стартува одбраната на титулата на 7. август против Вест Хем на гостински терен, додека ден претходно вицешампионот Ливерпул ќе му гостува на повратникот во Премиер лигата, Фулам.

Првиот дуел меѓу Ливерпул и Сити е закажан за средината на октомври на „Енфилд Роуд“, две недели откако актуелниот шампион ќе му биде домаќин на Манчестер јунајтед во градското дерби.

Премиер лигата ќе паузира од 14. ноември до 26. декември поради Светското првенство во Катар

Back to top button
Close