Мајкрософт купува компанија за игри за речиси 70 милијарди долари

epa09693177 (FILE) – Attendees gather at the Activision Blizzard exhibit at the E3 (Electronic Entertainment Expo) in Los Angeles, California, USA, 12 June 2013 (reissued 18 January 2022). Microsoft on 18 January 2022 in a press release confirmed it will ill acquire video games giant Activision Blizzard “in an all-cash transaction valued at 68.7 billion US dollars.” The deal forms the biggest takeover by Microsoft to date. EPA-EFE/MICHAEL NELSON

 

 Мајкрософт денеска соопшти дека ќе го купи гигантот во индустријата за видео игри, компанијата Активижн Близард (Activision Blizzard), за 68,7 милијарди долари и тоа во готовина.

Договорената цена значи дека Мајкрософт ќе плати 95 долари по акција на Активижн.

Акциите на Активижн скокнаа за 27 отсто на Њујоршката берза по објавувањето на веста, додека акциите на Мајкрософт паднаа за помалку од 1,0 отсто.

Доколку се реализира аквизицијата, тоа ќе биде досега најголемото преземање на Мајкрософт, по купувањето на ЛинкдИн (LinkedIn) во 2016 година за 26,2 милијарди долари.

Активижн, познат по популарните видео игри како Call of duty, Diablo и други, се најде во центарот на вниманието на јавноста во последните месеци поради извештаите за сексуално недолично однесување и малтретирање од страна на одредени директори. Компанијата во понеделникот соопшти дека отпуштила десетици директори по спроведената истрага.

Според договорот, извршниот директор на Активижн, Боби Котик, чија оставка се бараше поради проблемите со односот на шефовите кон вработените во неговата компанија, и во текот на транзицијата ќе остане генерален директор

Back to top button
Close