Македонската фудбалска репрезентација ги доби противниците во квалификациите за ЕП до 21 година

 Македонската репрезентација до 21 година ги доби противниците во квалификациите за Европското фудбалско првенство 2023 кое ќе се игра во Романија и Грузија.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски ќе играат во групата Х со Франција, Србија, Украина, Фарски Острови и Ерменија.

Составот на другите групи е:

Група А: Хрватска, Австрија, Норвешка, Финска, Азербејџан, Естонија.

Група Б: Германија, Полска, Израел, Унгарија, Летонија, Сан Марино.

Група Ц: Шпанија, Русија, Словачка, Северна Ирска, Литванија, Малта.

Група Д: Португалија, Грција, Исланд, Белорусија, Кипар, Лихтенштајн.

Група Е: Холандија, Швајцарија, Бугарија, Велс, Молдавија, Гибралтар.

Група Ф: Италија, Шведска, Ирска, БиХ, Црна Гора, Луксембург.

Група Г: Англија, Чешка, Словенија, Албанија, Косово, Андора.

Група И: Данска, Белгија, Турција, Шкотска, Казахстан.

На ЕП 2023 ќе патуваат вкупно 14 селекции, плус домаќините Грузија и Романија.

Back to top button
Close