Македонските ракометари со триумф над Чешка го завршија настапот на кадетскиот Мундијал


Македонската машка кадетска репрезентација победнички го заокружи настапот на Светското првенство за играчи до 19 години кое се одржува во Хрватска, откако вечерва во дуелот за пласман на 9 .место ја совлада Чешка со 28-22.

Македонските ракометари од самиот почеток на дуелот во Копривница беа во водство и на полувреме заминаа со предност од 13-11.

Чесите во воведните минути од второто полувреме во неколку наврати го израмнуваа резултатот, но црвено – жолтите при резултат 17-17 влегоа во серија од 9-3 и рутински го приведоа натпреварот до самиот крај.

Мирче Калајџиески со 12 голови беше најефикасен во македонската репрезентација, која со деветтото место имаше забележителен настап на Мундијалот во Хрватска.

Back to top button
Close