Македонските ракометарки ја поминаа групната фаза на Светското првенство У-20

Македонската репрезентација составена од ракометарки до 20 години обезбедија пласман во главната рунда на Светското првенство кое се игра во Скопје.

Македонките вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ ја совладаа Ангола со 28:24.

Нашата репрезентација групната фаза ја заврши со две победи и еден пораз и се пласира на 2. место во Х-групата.

Покрај Македонија, пласман во осминафиналето оствари и Исланд со максимални три победи.

Во Главната групна фаза, македонските ракометарки ќе играат со Португалија и против Црна Гора

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close