Манчини најбрзо ја предводеше Италија до 30 победи

epa09509967 Italian head coach Roberto Mancini (C) and player Jorginho gesture on the touchline during the UEFA Nations League semi final soccer match between Italy and Spain in Milan, Italy, 06 October 2021. EPA-EFE/MATTEO BAZZI

 

Репрезентацијата на Италија попладнево ја победи Белгија со 2:1 во натпреварот за 3. место во Лигата на нации. За селекторот Роберто Манчини ова е 30. победа на чело на италијанскиот тим. Тој до оваа бројка стигна најбрзо во историјата на земјата – по 44 натпревари.

Во следниот натпревар, Италија ќе се соочи со Швајцарија во квалификациите за Светското првенство 2022 година. Овој меч е закажан за 12 ноември.

Победникот во Лигата на нации ќе биде познат вечерва по одигрувањето на финалниот меч во Милано, во кој ќе се соочат репрезентациите на Шпанија и на Франција

Back to top button
Close