Мартин Скорсезе ќе започне со снимање на својот нов филм за Исус

Мартин Скорсезе потврди дека снимањето на неговиот нов филм, базиран на книгата A Life of Jesus, напишана од Шусаку Ендо, ќе започне на крајот на годината, пренесува Variety.

Наградуваниот режисер рече дека филмот ќе биде сместен во модерното време, но дека не сака да се ограничува на периоди бидејќи сака филмот да биде безвременски. Исто така, режисерот потврди дека неговиот нов филм ќе трае 80 минути, за разлика од неговиот минатогодишен филм Killers of the Flower Moon, кој траеше 206 минути.

„Се обидувам да најдам нов начин да ја направам религијата подостапна и да ги отстранам негативните конотации поврзани со организираната религија“, објасни Скорсезе.

„Токму сега, кога ќе го изговорите зборот „религија“, секој е подготвен за борба бидејќи религијата нè разочара на многу начини. Но, тоа не мора да значи дека првобитниот импулс бил погрешен. Ајде да се вратиме назад. за тоа. Можете да го одбиете. Но, исто така, тоа може да направи разлика во начинот на кој го живеете вашиот живот, дури и ако го отфрлите. Не го отфрлајте толку лесно. Тоа е сè што зборувам. И велам тоа како некој што за неколку дена ќе наполни 81 година“ – вели тој.

Скорсезе работеше на сценариото за филмот со критичарот и режисер Кент Џонс, познат по драмата Дијана од 2018 година.

Заедно со филмот за Исус, Скорсезе се подготвува за уште еден проект – историскиот филм The Wager, во кој главната улога ќе ја има Леонардо ди Каприо.

Филмот беше најавен уште во 2022 година, но датумот на продукција не е познат.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close