Медведев: Налогот за апсење на Путин да го користите како тоалетна хартија

Коментирајќи ја одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, реагира Дмитриј Медведев, заменик-шефот на Советот за безбедност на Руската Федерација. Тој напиша дека нема потреба да се објаснува како треба да биде користен овој документ, а пораката ја објавил со сликичка за тоалетна хартија.

epa08046111 Russian Prime Minister Dmitry Medvedev attends an annual televised interview with Russian TV channels during a program ‘Conversation with Dmitry Medvedev’ to sum up the results of government’s work over the year at the Ostankino TV Center in Moscow, Russia, 05 December 2019. EPA-EFE/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL MANDATORY CREDIT

„Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на Владимир Путин. Нема потреба да се објаснува каде треба да се користи овој документ“, напиша Медведев на својот профил на Твитер на англиски јазик.

Претходно, Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на рускиот претседател Путин, обвинувајќи го дека е одговорен за воените злосторства извршени во Украина.

Back to top button
Close