Меси се искачи на петтото место во историјата по број на голови во квалификациите за СП

 Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси го водечкиот погодок ноќеска во квалификацискиот натпревар за Светското првенство 2022 против Уругвај (3:0). Ова е 27. гол за аргентинскиот капитен во квалификациите за Светското првенство.

Сега Меси е на 5. место во историјата, изедначувајќи се со Роберт Левандовски (Полска) и Казујоши Миура (Јапонија).

Рекордер е Карлос Руиз од Гватемала со 39 голови. Во топ 4 се и Али Даии (Иран, 35 гола), Кристијано Роналдо (Португалија, 33) и Карим Багери (Иран, 28).

Back to top button
Close