Милановиќ: Го украдовме Косово од Србија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ смета дека Косово и е украдено на Србија, пренесува Индекс.хр.

Тој ова им го кажа на новинарите во Петриња, зборувајќи за војната во Украина и сличностите меѓу Крим и Косово.

„Го анектиравме Косово. Ние и меѓународната заедница. Тоа беше одземено од Србија. Кој го направи тоа освен ние?“, истакна Милановиќ.

Го анектиравме Косово. Ние и меѓународната заедница. Тоа беше одземено од Србија. Кој го направи тоа освен ние?“, истакна Милановиќ.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close