Мишел ги покани лидерите на ЕУ на самит, а главна тема утре ќе биде испораката на муниција за Украина

Претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, испрати писмо до лидерите на земјите-членки на ЕУ, во кое ги покани на самитот закажан за 23 и 24 март во Брисел. Во писмото Мишел ги информира лидерите на ЕУ дека главна тема на разговор утре, 23 март, ќе биде Украина.

Самитот ќе започне со работен ручек со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, на кој ќе се разговара за клучните геополитички прашања и глобалните предизвици, а потоа на лидерите преку видео конференција ќе им се придружи и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Мишел вели дека ЕУ, како и секогаш, ќе ја потврди својата „непоколеблива посветеност да и помогне на Украина“, што вклучува продолжување на работата за користење замрзнати руски средства.

„Тоа што е најважно, од нашата последна средба во февруари, работиме на итно зголемување на производството и испораката на муниција во Украина. Нашата цел е да и обезбедиме на Украина еден милион парчиња муниција во следните 12 месеци и да обезбедиме соодветно финансирање. За таа цел ќе треба да преземеме мерки за зајакнување на производствениот капацитет на европската одбранбена индустрија“, рече Мишел.

На 20 март, министрите за надворешни работи и за одбрана на ЕУ одобрија план за испорака на „еден милион артилериска муниција на Украина како дел од заедничките напори во следните дванаесет месеци“ во Брисел.

Две милијарди евра европски пари ќе го кофинансираат проектот, а 27-те лидери на ЕУ треба да го одобрат овој план на највисоко ниво.

Back to top button
Close