Москва: Околу 150 цркви добиле закани со бомба

pedestrian bridge leading to the Christ the Savior Cathedral in Moscow

Околу 150 цркви и храмови во центарот на Москва добиле закани со бомба од непознати лица, потврдија денеска руски безбедносни извори за агенцијата ТАСС.

– Непознати лица испратиле 150 закани со бомба во централниот дел на Москва. Во сите верски објекти е извршен претрес и не е пронајдена ниту една експлозивна направа, наведуваат изворите.

Заканите за поставени бомби се случиле вчера, а полицијата оттогаш е во потрага по лицата кои ги испратиле заканувачките пораки и спроведува одредени проверки

Back to top button
Close