Мурињо пред дуелот со Милан: Луѓето мислат дека се викам Жозе Хари Мурињо Потер, не сум семоќен

Тренерот на Рома, Жозе Мурињо се огласи пред натпреварот против Милан во 20. коло на Серија А.

– Оваа сезона имавме два тешки периоди: првиот беа првите три натпревари во првенството, кога можевме да освоиме девет бода, земавме само еден. Сега заостануваме четири бода зад зоната на Лигата на шампионите, токму како последица на тој период. Вториот период е сегментот во кој со скратен состав играме против Фиорентина, Аталанта, Јуве, Лацио, Милан. Неправедно е ако некој не сака да го нарече ова тешкотија. Заборавањето на моменталните тешкотии е лудост. Дури и мечот што го добивме против Кремонезе… Како го добивме? Со која линија на одбрана? Кристенсен кој не е дефанзивец, Манчини е повреден и не игра во центарот на одбраната, Хасен е уште дете, Љоренте можеби ќе може да игра утре, но е неизвесен. Имаме тренер чие име е доволно да ги натера луѓето да мислат дека се вика Жозе Хари Мурињо Потер. Ова го подига нивото на барања и очекувања, но не сум семоќен, изјави Мурињо.

Португалецот најави голема борба против Милан и покрај големите проблеми со повредени фудбалери со кои се соочува римскиот клуб.

– Штета што ќе бидам на трибина, а не на клупата. Но, јас ќе ја работам мојата работа, а имам уверување дека момците ќе дадат максимум, изјави Мурињо.

Натпреварот Милан – Рома е закажан за утревечер со почеток во 20:45 часот на „Сан Сиро“ во Милано.

Back to top button
Close