МВР ќе поднесе кривична пријава против германски државјанин за веење на знамето на голема Албанија во Тетово

Министерство за внатрешни работи соопшти дека го расчистиле случајот со веење на знамето на голема Албанија во тетово при посетата на косовскиот премиер Албин Курти.

-Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за општ и насилен криминал во содејство со СВР Тетово го расчисти кривично- правниот настан кој се случи на 11.08.2023 на плоштадот во Тетово, при посетата на косовскиот премиер Албин Курти, кога беше развиорено знаме на т.н. голема Албанија, со што е сторено кривично дело по чл.319 од КЗ. По преземени оперативно тактички мерки, утврден е идентитетот на лицето кое го сторило кривичното дело- А.М.(21), кој е германски државјанин, соопшти МВР.

Од МВР информираа дека во координација со ОЈО Тетово, против лицето ќе биде поднесена кривична пријава по член 319 од КЗ до надлежното обвинителство за натамошно постапување

Back to top button
Close