Најмалку осуммина загинати во пожарите во Турција

– Бројот на загинати луѓе во пожарите во Турција се искачи на осум, а повредени се стотина луѓе.

Пожарникарите од 28 јули се борат со огнената стихија која и се заканува и на летувалиштата во егејскиот регион.

Продолжува евакуацијата на туристите и локалните жители од Бодрум и од Мармарис.

Повеќе од 120 пожари веќе се изгаснати, но локалните и меѓународните пожарникари се обидуваат да стават под контрола уште седум, а силниот ветер го отежнува нивното гаснење.

Метеоролозите предвидуваат следните денови температурата да се искачи над 40 степени Целзиусови, со што се зголемува ризикот од избувнување на нови пожари.

Back to top button
Close