Над 10.000 заразени со делта-сојот во Британија

 

Во Велика Британија се забележани повеќе од 10.000 новозарзаени во еден ден, како резултат на ширењето на „делта“ сојот.

Научниците проценуваат дека новиот делта вирус, кој сочинува 95 отсто од сите новоаразени со коронавирус во Велика Британија, е помеѓу 40 и 95 проценти позаразен од претходниот доминантен вид.

Поради ширењето на овој вид, британскиот премиер Борис Џонсон го одложи понатамошното олеснување на мерките за еден месец до 19-ти јули.

Back to top button
Close