Нагелсман: Нерешениот резултат против Ајнтрахт е фер резултат

epa10223527 Julian Nagelsmann, head coach of Munich, during the UEFA Champions League group C soccer match between Bayern Munich and FC Viktoria Plzen in Munich, Germany, 04 October 2022. EPA-EFE/LEONHARD SIMON

Тренерот на Баерн Минхен, Јулијан Нагелсман смета дека ремито со Ајнтрахт (1:1) во 18. коло од германскиот фудбалски шампионат е правичен исход.

Тој истакна дека тимот работел бавно во многу моменти.

Клубот од Минхен нема победа три натпревари по ред во Бундеслигата.

– Нерешено е фер резултат, иако повеќе би сакале да победиме. Има многу работи кои можевме да ги направиме подобро, особено во однос на брзината на проток на топката. Имаше огромно растојание помеѓу нашата одбрана и првиот одбранбен играч на противникот. Кога еден тим се брани толку длабоко, не е лесно. Како резултат, тоа не беше наш најдобар настап и не е најдобра серија на резултати, изјави Нагелсман за клупскиот сајт.

Баерн е водечки во Бундеслигата со 37 бода по 18 кола. з

Back to top button
Close