“Наследници“ и „Мечката“ се големите победници на церемонијата за телевизиските награди Еми

Сериите „Наследници“ и „Мечката“ се големите победници на церемонијата на доделувањето на Еми наградите во Лос Анџелес, со по шест награди.

„Наследници“, кои водеа со 27 номинации, ја добија престижната награда за најдобра драмска серија. Ова е трета награда Еми од ваков вид за серијата по 2020 и 2022 година.

Четвртата и последна сезона на „Наследници“ освои вкупно шест награди.

„Мечката“ освои Еми за извонредна хумористична серија, како и во уште пет други категории.

Наградата за најдобра лимитирана серија ја доби „Говедско месо“.

Во категориите најдобар актер и актерка во драмска серија, наградени беа Киеран Калкин за улогата во „Наследници“ и Сара Снук за улогата во истата продукција.

Статуетките за најдобар актер и актерка во хумористична серија ги добија Џереми Ален Вајт за „Мечката“ и Кинта Брансон за „Основното училиште Абот“.

Али Вонг беше прогласена за најдобра актерка во лимитирана серија или ТВ филм за нејзината улога во „Говедско месо“. Во соодветната машка категорија, наградата му припадна на Стивен Ајон за неговиот настап во истата продукција.

Ебон Мос-Бакрак ја освои најдобрата машка споредна улога во комедијата „Мечката“, а Ајо Едбери ја освои најдобрата споредна женска улога за нејзината улога во истата комедија.

Наградите за споредна женска улога во драмска серија им припаднаа на Метју Макфадјен за неговата улога во „Наследници“ и Џенифер Кулиџ за нејзината улога во „Белиот лотос“.

Номинирани за Еми за споредна улога во ограничена серија или филм направен за телевизија беа Пол Волтер Хаусер за неговата изведба во „Црна птица“ и Ниси Неш-Бетс за „Чудовиште: Историјата на Џефри Дамар“.

Домаќин на церемонијата, одржана во театарот „Пикок“ во Лос Анџелес, беше актерот Ентони Андерсон.

Победниците ги избираат приближно 20.000 членови на Американската академија за телевизиски уметности и науки. Доделувањето на наградите Еми, кое беше одложено за четири месеци поради штрајкот на холивудските писатели и актери, се сметаат за телевизиски „Оскари“.

Back to top button
Close