НАТО спроведува вежба за нуклеарно одвраќање во северозападна Европа

Десетици авиони од земји членки на НАТО учествуваат во годишната вежба за нуклеарно одвраќање „Steadfast Noon“ во северозападна Европа.

На НАТО вежбата се вклучени 14 земји и повеќе од 60 авиони од различни типови“, соопшти Воздухопловната команда на НАТО, пренесе Анадолија.

Вежбата, што ќе трае до 30 октомври, почна на 17 октомври и во неа учествуваат и танкери и борбени авиони од четвртата и петтата генерација.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на 13 октомври изјави дека долго планираната рутинска вежба обезбедува нуклеарните капацитети на Алијансата да останат безбедни, сигурни и ефикасни.

– Одвраќањето е начин да се спречи каков било напад на сојузниците на НАТО и да се зачува мирот, додаде Столтенберг.

Back to top button
Close