НБА ги укина тестовите за марихуана

 Раководството на НБА лигата во иднина веќе нема да ги тестира играчите на марихуана, јавија американските медиуми, пренесувајќи детали од новиот колективен договор меѓу лигата и Здружението на професионални кошаркари.

Двете страни наскоро треба да го потпишат новиот повеќегодишен договор, кој ќе вклучува клаузула со која марихуаната ќе биде симната од лигашката програма за тестирање наркотици, а играчите веќе нема да бидат казнувани за пушење марихуана.

Здружението на играчи, од своја страна, не откри детали од договорот, објавувајќи само кратка изјава на Твитер: „Одредени детали ќе бидат достапни откако ќе се финализира листата на услови“.

Претходната политика на НБА лигата за користење марихуана беше построга и вклучуваше советодавна и програма за лекување од зависност, парична казна до 25.000 долари и суспензија од пет натпревари.

Back to top button
Close