Од полноќ укината вонредната состојба во Казахстан

epa07608623 Former Kazakh President Nursultan Nazarbayev (R) attends a meeting with Russian President Vladimir Putin (not pictured) in Nur-Sultan, Kazakhstan, 28 May 2019. Vladimir Putin arrived in Kazakhstan to take part in a meeting of the Supreme Eurasian Economic Council which is schedules for 29 May 2019. EPA-EFE/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

 Вонредната состојба во Казахстан, што беше воведена за време на немирите од почетокот на месецот, заврши ноќеска на полноќ по локално време (20 часот по средноевропско време).

Казахстанските власти соопштија дека во сите региони е повторно воспоставен редот и мирот, но дека антитерористичките операции продолжуваат во неколку области, пренесе Тасс.

Немирите почнаа на 5 јануари, по што претседателот Касим Јомарт Токаев прогласи вонредна состојба во целата земја до 19 јануари на полноќ и полициски час што во истиот период ќе трае од 23 до 7 часот.

По стабилизирањето на ситуацијата, властите од 12 јанаури почнаа постепено да ја укинаат вонредната состојба во одредени области од земјата.

Црвениот аларм се уште е на сила во најголемиот град Алмати, каде што продолжуваат антитерористичките операции.

Протестите почнаа на 2 јануари во мал град во западен Казахстан поради наглото зголемување на цените на горивото, но брзо се проширија низ целата земја и прераснаа во демонстрации против авторитарната влада, проследени со немири во кои загинаа повеќе од 220 лица.

Back to top button
Close