Од Украина денеска евакуирани речиси 30.000 луѓе

Речиси 30.000 луѓе се евакуирани денеска преку хуманитарни коридори од украинските градови, а повеќето, околу 20.000, успеаја да го напуштат опколеното пристаниште Мариупол, изјави висок украински функционер.

Заменик-шефот на кабинетот на украинскиот претседател Кирило Тимошенко објави дека околу 20.000 луѓе го напуштиле Мариупол во 4.000 автомобили.

Хуманитарниот коридор низ кој минуваа овие колони возила ги поврзува Мариупол и Запорожје, на северозапад, преку Бердјанск, долг 270 километри

Back to top button
Close