Ѓоковиќ поразен во Дубаи сега Медведев e прв на АТП листата

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ не успеа денеска да се пласира во полуфиналето на турнирот во Дубаи, откако загуби од Чехот Јиржи Весели со 6-4, 7-6.

Дуелот меѓу Ѓоковиќ и Весели, меѓу првиот и 123-то рангираниот на АТП листата, траеше речиси два часа.

Ѓоковиќ со поразот во четвртфиналето на турнирот во Дубаи го загуби и првото место на АТП листата, кое од понеделник ќе го преземе Русинот Данил Медведев.

Српскиот тенисер мина на врвот на АТП листата рекордни 361 недели.

Back to top button
Close