Јордан: Засега војната не може да се запре!

Јордан вели дека го откажале планираниот самит со американскиот претседател Џо Бајден, палестинскиот претседател Махмуд Абас, египетскиот претседател Абдел Фатах ел-Сиси и јорданскиот крал Абдула Втори бидејќи „засега не би можело да се запре војната“, обвинувајќи го Израел за извршување „масакри“.

 

Јорданскиот министер за надворешни работи Ајман Ал-Сафади во изјава вели дека „по консултациите со нашите палестински и египетски браќа и по дискусијата со Соединетите држави, решивме да не го одржуваме овој самит. Наша цел е од овој самит, доколку се одржи, да произведеме едно решение кое нема друго, а тоа е да се запре војната, да се почитува хуманоста на Палестинците и да се достави помошта што ја заслужуваат“.

Тој, исто така, ја наведува експлозијата во болница во градот Газа, во која загинаа стотици луѓе, според Министерството за здравство на Хамас.

„Воздржување од одржување на самитот, исто така, поради тековните израелски масакри врз палестинскиот народ во Појасот Газа, од кои последниот беше масакрот во Баптистичката болница, кој беше шок за сите и не може да се толерира“, вели тој.

Хамас, терористичката група која владее со Појасот, обвини за израелски воздушен напад, додека израелската војска вели дека експлозијата била предизвикана од ракета погрешно испукана од палестинската терористичка група Исламски џихад.

Back to top button
Close