Откриено кој е лудакот од Сиднеј кој уби 6 лица: Бил машки ескорт, откриено дека боледувал од шизофренија

Полицијата на Нов Јужен Велс го идентификуваше напаѓачот кој избоде шест лица до смрт во прометниот трговски центар во Сиднеј пред да биде убиен од жена полицаец, велејќи дека тоа не е терористички чин.

Полицијата денеска соопшти дека Џоел Кочи (40) е одговорен за вчерашниот напад во трговскиот центар Вестфилд во Бонди Џанкш, недалеку од светски познатата плажа Бонди.

Како што пренесува news.com.au, тој се рекламирал на интернет како машки ескорт, а од полицијата велат дека не се работи за тероризам. Тие тврдат дека Џоел боледувал од шизофренија. Во саботата влегол во трговскиот центар вооружен со нож и почнал да ги боде луѓето. Убил шест, а ранил 12, меѓу кои и деветмесечно бебе кое го прободел во рацете и стомакот. Мајката на бебето, која била избодена со нож, подоцна починала во болница.

Помошникот на полицијата во Нов Јужен Велс, Ентони Кук, на прес-конференција изјави дека Кочи страдал од неодредени проблеми со менталното здравје и дека нападот не се третира како терористички чин.

„Продолжуваме да работиме на профилирање на сторителот, но во оваа фаза е многу јасно дека тоа е поврзано со менталното здравје на сторителот“, рече Кук, според Асошиејтед прес.

Во нападот загинаа шест лица – пет жени и еден маж, на возраст меѓу 20 и 55 години, а 12 повредени се пренесени во болница, меѓу кои и 9-месечно дете, чија мајка починала за време на нападот.

Две од шесте жртви се од странство и немаат семејство во Австралија, изјави денеска Кук.

Премиерот Ентони Албанес изјави дека полицајката која го уби напаѓачот „е херој кој спасил уште многу животи со своите постапки“.

„Прекрасната инспекторка која се стави во опасност и ја отстрани заканата што постоеше за другите, без да размислува за ризиците за себе… Таа храброст беше извонредна што ја видовме вчера“, додаде тој.

Трговскиот центар денеска ќе остане затворен и со денови ќе биде активно место на злосторството, соопшти полицијата.

Back to top button
Close