Јовиќ блиску до позајмица во Фиорентина

epa09494404 Real Madrid’s striker Luka Jovic (front) in action during the UEFA Champions League group D soccer match between Real Madrid and FC Sheriff Tiraspol at Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain, 28 September 2021. EPA-EFE/JUANJO MARTIN

Фудбалерот на Реал Мадрид, Лука Јовиќ е блиску до преминување во Фиорентина на позајмица, објави „Марка“.

Според шпанскиот спортски весник, преговорите меѓу двата клуба се во напредна фаза. Договорот сЕ уште не е постигнат, но двете страни се оптимисти за позитивен исход.

Јовиќ му се приклучи на Реал Мадрид од Ајнтрахт Франкфурт во 2019 година. Минатата сезона српскиот напаѓач настапи на 19 натпревари, постигна еден гол и забележа три асистенции.

Договорот на Јовиќ со мадридскиот клуб е до 30 јуни 2025 година.

Фиорентина сака Реал Мадрид да учествува во дел од платата на 24-годишниот српски интернационалец.

Порталот „Трансфермаркт“ ја проценува вредноста на играчот на 16 милиони евра.

Back to top button
Close