Пепе: Неприфатливо е аргентински судија да ја дели правдата на нашиот натпревар

epa10359480 Pepe (R) of Portugal argues with Argentinian referee Facundo Tello (L) during the FIFA World Cup 2022 quarter final soccer match between Morocco and Portugal at Al Thumama Stadium in Doha, Qatar, 10 December 2022. EPA-EFE/Georgi Licovski

 

Дефанзивецот на Португалија, Пепе, реагираше на назначувањето на судијата од Аргентина за делител на правдата на денешниот пораз од Мароко во четвртфиналето на Светското првенство.

– Неприфатливо е аргентински судија да го суди нашиот натпревар. Не велам дека дојде ове со некоја намера……Но колкиу игравме во второто полувреме? Колку минути додаде? Петтемина судии кои денеска беа на терен, Аргентинците… Што друго да кажам, да видиме кој ќе победи на крајот.

Ние бевме единствената екипа што играше фудбал. Тажни сме. Имавме квалитети да го освоиме Светското првенство, а не успеавме. Заминувам со тага бидејќи имавме можност да го освоиме овој Мундијал, го цитира Пепе „Record“.

Во полуфиналето Мароко ќе игра со победникот до дуелот Англија – Франција, додека Аргентина и Хрватска ќе се соочат во другото полуфинале

Back to top button
Close