Перез и Лапорта се договорија да не „ловат“ играчи еден од друг, исклучок фудбалери со истечен договор

epa02120054 (from left) Real Madrid club president Florentino Perez, Real Madrid´s captain, Raul Gonzalez, FC Barcelona Honorary president, Dutch Johan Cruyff, and CF Barcelona president Joan Laporta during the handing over ceremony of the UEFA Champions League trophy on 16 April at the Bernabeu Stadium in Madrid, Spain. The final is to be played May 22, 2010 at the Santiago Bernabeu Stadium in Madrid. EPA/EMILIO NARANJO

 

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез и неговиот колега од Барселона, Жоан Лапорта потпишаа „договор за ненапаѓање“, објави „Marca“.

Челниците усно се договориле дека нема да „ловат“ играчи од ривалскиот клуб за да спречат ситуација во која интересот на конкурентот се користи како аргумент во преговорите за продолжување на договорите.

Исклучок од договорот се фудбалерите на кои им истекуваат договорите. Истиот договор беше постигнат и за играчите на младинските селекции.

На денот на Ел класико во шпанскиот Суперкуп, 12 јануари, имаше информации за интересот на Реал Мадрид за дефанзивецот на Барса Роналд Араухо.

Лапорта, свесен за договорот, се сврте кон Перез, а Флорентино ја демантираше оваа информација.

Во исто време, договорот не се однесува на трансфер целите на двата клуба од други тимови, на пример, напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Холанд.

Back to top button
Close