Пиоли стигна до 100. победа со Милан во Серија А

Тренерот на Милан, Стефано Пиоли ја постигна јубилејната 100. победа со „Росонерите“ во Серија А.

Италијанскиот фудбалски стручњак до 100-ката стигна синоќа на гостувањето кај Удинезе. Милан со пресврт победи со 3:2. За Пиоли ова беше 166-ти натпревар на тренерското место во Милан.

Во историјата на клубот од Милано, само Карло Анчелоти постигна 100 победи во италијанскиот шампионат побрзо – на 165 натпревари.

Исто така, уште двајца тренери имаат најмалку 100 победи со Милан – Нерео Роко и Фабио Капело

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close