ПМФЛ: Пелистер го доби дербито против Вардар, Шкендија го совлада Силекс

Фудбалерите на Пелистер со 2:0 триумфираа попладнево во Битола во „вечното“ дерби против актуелниот шампион Вардар, додека лидерот Шкендија со гол во финишот го совлада Силекс во Тетово со 2:1.

ПМФЛ-25. коло/резултати:

Пелистер – Вардар 2:0 (Маневски 17 минута, 87 пенал)

Работнички – Борец 2:1 (Ѓурѓевиќ 83, 90+1 – Адили 82)

Шкендија – Силекс 2:1 (Нафиу 63, Ибраими 86 – Ѓорѓиев 76)

Шкупи – Ренова 1:2 (Адеми 82 – Јашароски 8, Мишковски 68)

Струга Трим – Беласица 3:1 (Ристевски 18, Цаке 27, Каланоски 53, автогол – Цаке 88, автогол)

Македонија ЃП – Академија Пандев 1:2 (одиграно во сабота)

Табела: Шкендија 56, Шкупи 46, Македонија ЃП 41, Струга Трим 37, Работнички 36, Борец 33, Пелистер 32, Академија Пандев 31, Вардар 27, Ренова 27, Силекс 26, Беласица 14.

Back to top button
Close