ПМФЛ: Шкендија го совлада Скопје

Фудбалерите на Шкендија триумфираа попладнево на гостински терен над Скопје со 2-0 во завршниот натпревар од 24 коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

Со трите бодови Шкендија се доближи на бод до второпласираниот Шкупи, а пет помалку од лдиерот Струга, додека Скопје остана на претпоследното место со бод повеќе од Победа,

ПМФЛ-24 коло:

Скопје – Шкендија 0:2

Натпревари одиграни вчера:

Академија Пандев – Шкупи 1:1

Победа – Силекс 1:5

Работнички – Струга ТЛ 0:1

Тиквеш – Македонија ЃП 0:1

Слободна во ова коло беше Брегалница.

Табела: Струга ТЛ 46, Шкупи 42, Шкендија 41, Силекс 38, Брегалница 32, Тиквеш 29, Македонија ЃП 29, Работнички 24, А. Пандев 20, Скопје 14, Победа 13.

Back to top button
Close