Почина 28-годишен фудбалер на натпревар во Албанија

Напаѓачот Рафаел Двамена (28) почина од срцев удар во текот на натпреварот од 13. коло од првенството на Албанија, меѓу Игнација и Партизани.

Напаѓачот од Гана колабирал во 24. минута откако доживеал срцев удар, објавија албанските медиуми. Лекарите се обиделе да го реанимираат на теренот, но не успеале да му го спасат животот. Двамена оваа сезона постигна девет гола во албанскиот шампионат и беше нејзин најдобар стрелец.

Тој е повремен репрезентативец на Гана со осум настапи и два гола.

Албанските медиуми јавуваат дека Двамена претходно имала проблеми со срцето. Поради трагедијата одложени се сите натпревари од оваа рунда во албанскиот шампионат.

Back to top button
Close