Почина Барбара Волтерс

epa10383329 (FILE) US broadcast journalist and television personality Barbara Walters arrives for the funeral of US comedienne Joan Rivers at Temple Emanu-El in New York, New York, USA, 07 September 2014 (reissued 30 December 2022). According to a statement posted by Robert Iger, CEO of Disney, the parent company of Walters’ longtime broadcaster ABC, Barbara Walters died at her home in New York City on 30 December 2022 at the age of 93. EPA-EFE/PETER FOLEY *** Local Caption *** 51558033
Барбара Волтерс, една од најпопуларните новинарки на американската телевизија, првата жена водителка на вечерната информативна програма на американската мрежа Еј-Би-Си, почина на 93-годишна возраст, соопшти нејзината долгогодишна компанија Еј-Би-Си Њуз.

– Барбара беше вистинска легенда, пионер не само на жените во новинарството, туку и на самото новинарство, напиша поранешниот претседател на Еј-Би-Си Роберт Игер на Твитер.

Во нејзината медиумска кариера која траеше пет децении, Волтерс интервјуираше низа светски лидери, вклучувајќи го кубанскиот претседател Фидел Кастро, Британката Маргарет Тачер, либискиот лидер Моамер Гадафи, ирачкиот претседател Садам Хусеин, руските претседатели Борис Елцин и Владимир Путин, како и сите американски претседатели.

Back to top button
Close