Погребот на Џорџ Флојд закажан за 9 јуни, соопштија адвокатите на семејството

Флојд (46) поголем дел од својот животот го минал во Хјустон. Подоцна се преселил во Минеаполис, каде и беше убиен, и каде во четврток ќе се одржи помен.

Помен, исто така, во сабота ќе се оддржи и во Северна Каролина, каде тој бил роден, додава ДПА.

Ноќта прд погребот во Teксас ќе има бдеење.

Back to top button
Close