Поради пожар во Калифорнија евакуирани стотици луѓе

Glow from the flames and smoke light the night sky over Big Sur, California USA

 

 Голем шумски пожар долж брегот на Калифорнија во областа Биг Сур принуди стотици жители да се евакуираат, соопштија локалните власти.

Пожарот избувна синоќа и брзо се прошири, за што придонесе многу силниот ветер.

Повеќе од 500 луѓе се повикани на евакуација во областа, а пожарот го гасат повеќе од 250 пожарникари.

Метеоролозите најавија слабеење на ветрот што треба да ги олесни напорите за гаснење на пожарот

Back to top button
Close