Поранешниот израелски премиер се изнервира на прашања на новинар: Навистина ме прашувате за палестинските цивили?! Засрами се

Поранешниот израелски премиер Нафтали Бенет ја коментираше ситуацијата што се случува во Израел, Газа и дел од Блискиот Исток, но не покажа ни трошка грижа за цивилните жртви „од другата страна“.

Имено, додека Израелците не бираат средства со кои ќе одговорат на крволочниот напад на Хамас, светот и меѓународните организации го осудуваат убивањето на цивилите и спречувањето да бидат згрижени во побезбедна средина.

Ние се бориме против нацистите на Хамас, а следниот чекор е офанзива. Тоа се чудовишта кои силуваат мртви, им ги сечат телата, киднапираат жени, стари луѓе и бебиња. Овде не зборуваме за непријател, туку за чудовиште и така ќе се однесуваме со него“, рече Бенет во интервју за Sky News и продолжи:

„Ние сме нација на лавови и секој Израелец сака да војува. Имаме 150 отсто зголемување на стапката на регрутирање во сите воени единици. Ќе возвратиме со удар каков што не сте виделе“.

За жал, досега ударите значеа убиства на цивили, како и прекин на снабдувањето со електрична енергија и вода за цела Газа, за што Бенет беше прашан од новинарот.

„Ако Хамас одлучи да ги користи луѓето како жив штит, тогаш тој е одговорен за нивната смрт. Што се однесува до струјата и водата, нема да му ги овозможиме на непријателот“, кратко одговори Бенет, на што новинарот уште еднаш го праша за цивили, бидејќи она што го гледаме во Газа не може така да се поедностави. .

Ова го направи Бенет крајно лут, очигледно ненавикнат да одговара на такви прашања.

„Дали навистина ќе продолжите да ме прашувате за палестинските цивили? Што ти е, срам да ти е! Ако некој пука во вашите деца и се крие зад жив штит, дали ќе возвратите или не“, праша поранешниот израелски премиер.

Тој ја водеше владата во Израел од 13 јуни 2021 до 30 јуни 2022 година и повторно од 1 јули до 8 ноември истата година.

 

Back to top button
Close