Портланд одржа церемонија во чест на Лилард, кој стана најдобар стрелец на клубот

epa09119729 Portland Trail Blazers guard Damian Lillard in action during the NBA basketball game between Portland Trail Blazers and Los Angeles Clippers at the Staples Center in Los Angeles, California, USA, 06 April 2021. EPA-EFE/ETIENNE LAURENT SHUTTERSTOCK OUT

 

Портланд ноќеска во рамките на домашната средба со Шарлот, одржа церемонија во чест на Демијан Лилард, кој неодамна стана лидер на клубот по постигнати поени.

Портланд го победи Шарлот со 124:113, Лилард мечот го заврши со 17 поени за 38 минути поминати на теренот и стигна до 18.098 поени во кариерата.

Лилард минатата недела се искачи на врвот на вечната листа на поентери кај Блејзерс, надминувајќи ја клупската легенда Клајд Дрекслер, кој застана на 18.040 поени.

Лилард беше избран на 6. место на драфтот во 2012 година и играше за Портланд во текот на неговата кариера

Back to top button
Close