Потер: Добив мејлови во кои луѓето посакуваа смрт за мене и за моите деца

 

Тренерот на Челзи, Греам Потер, се пожали дека добил смртни закани од некои навивачи на „Сините“.

– И покрај тоа што добив поддршка од управата, добив и не многу пријатни мејлови во кои луѓето ми посакуваат смрт на мене и на моите деца, па секако не е баш пријатно да ги добивам. Предизвикот за мене е: „Добро, како да се однесувам? Колку повисоко се искачувате, толку поголем притисок се врши врз вас како личност. Сакам да успеам овде. Има некои глупости за кои не ми е грижа. Сепак, ако одите на работа и некој ве пцуе, ќе биде непријатно. Можете да одговорите на ова на два начина. Би можел да кажам дека не ми е гајле, но ќе знаете дека лажам. На сите им е гајле што мислат луѓето, затоа што сме програмирани за социјални врски. Прашајте го моето семејство каков беше животот за мене и нивниот. Воопшто не беше пријатно. Разбирам дека навивачите си одат дома иритирани што тимот не победува. За среќа, ова е изолиран инцидент и не му придавам големо значење на ова, изјави Потер.

Челзи по 23 натпревари во Премиер лигата има освоено 31 бод и се наоѓа на 10. место, далеку од горниот дел на табелата.

Назначувањето на Потер на тренерската позиција не успеа да ги исполни очекувањата на многубројните навивачи за подобри резултати.

Back to top button
Close