Повторно расте цената на нафтата на светските берзи

epa08797900 An electronic display shows the DAX chart, as a trader works in front of her computer screens at the trading floor of the Deutsche Boerse stock exchange, the morning following the US Presidential Election, in Frankfurt/Main, Germany, 04 November 2020. The German stock index DAX opened weakly but rebounded quickly despite inconclusive news about the outcome of the US elections. EPA-EFE/MAXIMILIAN VON LACHNER

Цените на нафтата на берзите денеска се искачија на речиси 95 долари за барел, во услови кога остриот пад на залихите во САД и очекувањата за намалени испораки од Русија до крајот на годината ги потисна во втор план стравувањата од рецесија.

На лондонскиот пазар цената на барелот денеска изнесуваше 94,98 долари, додека на американскиот пазар барелот се тргуваше по цена од 89,10 долари.

Расположението за тргување на берзите вчера беше придушено поради стравувањата од глобална рецесија во оглед слабите податоци за активностите во секторот на недвижнини во САД и забавувањето на економската активност во Кина последица на строгата политика на нулта толеранција за Ковид-19. Сепак, трговците се охрабрија од извештајот за пад на нафтените залихи на САД за 7,1 милиони барели, како и за рекордниот извоз на нафта од пет милиони барели дневно.

Поддршка на денешната повисока цена на нафтата дадоа и предупредувања дека европската забрана за увоз на руска нафта и деривати би можела драматично да ја намали понудата. 

Back to top button
Close