Продолжуваат протестите во Перу

Десетици демонстранти вчера се обидао да го заземат аеродромот Инка Монко Капак во близина на границата со Боливија, но беа спречени од полицијата која употреби солзавец.

Две недели по жестоките судири кои избија по апсењето и соборувањето на поранешниот претседател Педро Кастиљо, а загинаа 22 луѓе, продолжуваат протестите против актуелната претседателка Дина Болуарте

Демонстрантите бараат оставка од претседателот Болуарте, распуштање на Конгресот, уставни измени и ослободување на поранешниот претседател Кастиљо, кој изминатите 18 месеци ги помина во притвор чекајќи судење. Тој е осомничен дека незаконски се обидел да го распушти Конгресот за време на неговиот мандат.

Back to top button
Close