Протести во Брисел поради новите рестриктивни мерки

Илјадници луѓе присуствуваа на денешниот протест во центарот на Брисел поради заострените рестриктивни мерки на белгиската Влада за сузбување на ширењето на Ковид-19.

Владата на Белгија во петокот, третпат по ред, најави заострување на епидемиолошките мерки по зголемување на бројот на новозаболени од Ковид-19.

Демонстраните извикуваа „Слобода, слобода” и носеа транспаренти на кои пишуваше „Обединети за нашата слобода, за правата и за нашите деца”.

Премиерот на Белгија, Александер Де Кро на 3 декември најави дека градинките и училиштата ќе бидат затворени една седмица пред празниците, потоа децата до шест години задолжително да носат маски, а на настаните во затворен простор ќе можат да присуствуваат максимум 200 луѓе.

Според неделниот просек во Белгија дневно се пријавуваат 17.862 новозаразени лица, што е зголемување за шест отсто во однос на претходната седмица. Бројот на примени во болница е зголемен за четири проценти. Повеќе од 3.700 луѓе заразени со Ковид-19 се хоспитализирани, од кои 821 лице се на интензивна нега.

Од почетокот на пандемијата во Белгија регистрирани се 27.000 смртни случаи

Back to top button
Close