Путин ќе оди во Турција, на разговор со Ердоган за договорот за жито

Рускиот претседател Владимир Путин се очекува да ја посети Турција во текот на последната недела од август, објави турскиот провладин весник „Хуриет“, повикувајќи се на извори.

Весникот пишува дека на агендата на разговорите меѓу рускиот претседател и неговиот турски колега ќе се најдат прашања поврзани со обновувањето на договорот за жито, билатералните врски, односите меѓу Турција, Азербејџан и Ерменија и начините за нормализирање на односите меѓу Турција и Сирија.

Претседателите на Русија и Турција во телефонски разговор на 2 август се договориле да направат подготовки за потенцијална средба, потсетува ТАСС.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на 4 август им рече на новинарите дека Путин можеби ќе ја посети Турција. Според него, датумот на посетата ќе биде одреден по дипломатски пат.

Минатиот месец Турција ослободи пет команданти на Азов кои беа заробени од руските сили по повеќемесечна битка за пристанишниот град Мариупол. Командантите беа ослободени во размената на затвореници под надзор на Анкара во септември, но само под услов да останат во Турција до крајот на војната.

Кремљ тогаш ја обвини Турција за предавство на договорот токму во моментот кога Путин најави дека ќе направи ретка странска посета на Ердоган.

Back to top button
Close