Путин: Светот има два избора

epa10269289 Russia’s President Vladimir Putin speaks during the session ‘The World after Hegemony: Justice and Security for Everyone’ of the Valdai International Discussion Club outside Moscow, Russia, 27 October 2022. EPA-EFE/SERGEI KARPUKHIN/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

 

 Рускиот претседател Владимир Путин, во своето денешно обраќање, оцени дека Западот игра „опасна, крвава и валкана” геополитичка игра, но нагласи дека САД и нивните сојузници на крајот ќе мора да разговараат со Русија.

– Таканаречениот Запад го стави целиот свет на коцка во оваа игра, а оваа игра е опасна, крвава и би рекол валкана, рече Путин. „Поговорката вели: како сееш, така и ќе жнееш”, додаде тој на конференцијата на Меѓународен клуб за дискусија „Валдаи” во Москва.

– Оваа игра е опасна, смртоносна, валкана, рече Путин за, како што рече, играта на Западот. „Оние кои ги прават правилата мислат дека другите немаат право на свој единствен пат, рече тој.

– Би сакал да потсетам за рускиот предлог до нашите западни партнери. Тој беше турнат настрана, рече Путин. – Човештвото има два избора: или ќе продолжиме со проблемите што ги оптоваруваат сите или ќе работиме заедно. Верувам во здравиот разум, и секогаш сум верувал, рече Путин и го повика Западот да работи на заедничка иднина со Русија.

Рускиот лидер, исто така, го обвини Западот дека инсистира на прифаќање на новите вредности „безусловно” и дека е „заслепен од колонијализмот”.

Цитирајќи го предавањето од 1978 година на рускиот дисидент Александар Солженицин на Харвард, Путин рече дека Западот е отворено расистички и дека го гледа остатокот од светот со презир. „Ова нивно верување во сопствената непогрешливост е опасна ситуација”, рече Путин, додавајќи дека Русија никогаш нема да прифати Западот да ѝ кажува што да прави. – За разлика од Западот, ние не ѕиркаме во туѓите дворови, вели тој. А сепак, Русија не се смета за непријател на Западот, рече Путин пред експерти од 44 земји.

Во продолжението на говорот тој повторно го критикуваше Западот. „Нацистите палеа книги. Западните прогресивци ги забрануваат Достоевски и Чајковски. „Културата на откажување” уништува сè што е креативно”, рече Путин. Тој смета дека историјата сè ќе исправи и додаде дека историјата нема да ги „поништи” големите историски личности, туку оние кои тоа го прават денес.

– Би сакал да ве потсетам дека мултиполарниот свет е единствената шанса за Европа. Автономијата на Европа е многу ограничена, рече Путин, додавајќи дека нема стабилност. Како да разговараме со нив? Не е јасно, рече Путин, додавајќи дека се прекршуваат потпишаните меѓународни договори. „Тоа е погрешна политика. Пат кој не води никаде”.

Во своето обраќање, тој упати и порака до НАТО. – Се обидуваме да соработуваме со големите земји, но тука е и НАТО. Имаме порака за НАТО: да престанеме да бидеме непријатели, да живееме во хармонија. Да одиме на дијалог, на мир, рече Путин.

– Постојано се врши притисок врз нас. Која е целта? Целта е да се направи Русија ранлива и да се направи алатка за постигнување на нивните цели. Тоа е тоа, секој е алатка. И оние кои не се согласуваат, кои не сакаат да бидат алатка, против нив се воведуваат санкции, економски ограничувања…, рече Путин. – Тоа не помина што се однесува до Русија и никогаш нема да помине. Русија не ги предизвикува западните елити. Русија само го бара своето право да се развива. Русија не сака да создаде биполарен свет, не сака да владее со светот, рече тој.

– Новиот светски поредок мора да се заснова на право и правда. Светската трговија мора да биде поотворена и пофер, рече Путин. Тој вели дека светската трговија и финансии не смеат да зависат од една земја. „Дали е можно? Да”, рече Путин. „Западот го користи доларот како оружје”, додаде тој.

„Што се случува денес? Западот продава фармацевтски производи, а потоа бара од земјите да ја уништат нивната фармацевтска индустрија”, рече Путин, наведувајќи ги како пример фармацевтските производи.

Што се однесува до Украна, тој рече дека „операцијата” – како што ја нарекува инвазијата на таа земја, била резултат на тектонски геополитички промени. – Ова не се нови промени во Украина, тие се случуваат со години. Овие тектонски плочи постојано се движат. Како што велат експертите, на почетокот сè е многу мирно. А потоа овие плочи навлегуваат една под друга, се појавуваат тензии, се случува земјотрес, вели Путин. – Пристигнуваат нови центри на моќ. Овие промени се случуваат од објективни причини, рече тој, додавајќи дека некои центри на моќ исчезнуваат. „Се појавуваат нови. Особено во Азија, но и во Африка. Африка е сиромашен континент, но има потенцијал”, рече Путин. Ја спомена и Јужна Америка.

Тој вели дека овие тектонски промени резултирале со трагични настани во Украина. „Ние не сме виновни за тоа”, рече Путин и додаде дека овие промени ќе се случуваат што и да прават. „Овие процеси се неповратни”, додаде тој.

Путин, исто така, рече дека постојано мисли на руските војници кои загинаа во Украина, но рече дека Москва немала друг избор освен да изврши инвазија.

– Се случуваат некои работи што луѓето не ги гледаат. На крајот работите излегуваат на виделина, стануваат јавни. Моравме да одлучиме што да правиме со Донбас. Луѓето живееја под оган осум години, тие сè уште живеат под оган. Затоа и го презедовме следниот логичен чекор, ги приклучивме кон Русија бидејќи немаше да преживеат сами. Ја почитувавме нивната волја, рече Путин.

– Немавме друг избор освен да започнеме воена операција. Другата опција беше едноставно да чекаме. Да се ​​вратиме во 2014 година, рече Путин и потоа ја опиша ситуацијата во Украина во 2014 година. „Гледавме што се случува. Осум години градеа утврдувања, многу силни утврдувања. Добро разбравме дека овој процес ќе продолжи и колку понатаму оди, толку е поопасно за нас и ќе носи поголеми загуби. Затоа го направивме тоа . НАТО го прошируваше своето присуство во Украина. Овие утврдувања потоа би се појавиле и во други региони, на север, на југ, рече Путин. Тој додаде дека ситуацијата за Русите би била поинаква доколку Украинците добиеле помоќно оружје, веројатно мислејќи на НАТО.

– Овие територии историски се родното место на Русија. Ние бевме една нација, еден јазик, се врати Путин во средниот век. Потоа продолжи да зборува за историјата. Тој рече дека Украинците соработувале со Хитлер за време на Втората светска војна. Тоа е дел од нивната историја. Но, во основа, Русија и Украина се исти луѓе. Значи, ова е граѓанска војна на некој начин, ние завршивме во различни држави, рече тој. Потоа зборуваше за Советскиот Сојуз. „Ленин и го даде Донбас на Украина. Украина е вештачка земја”, рече тој.

На прашањето која е конкретно целта на воената операција во Украина, Путин одговори: Главната цел е да му се помогне на Донбас. Луганск е ослободен. Тие луѓе живееја како Руси, моравме да реагираме. Во тој момент беше логично.

Целта е една – да им се помогне на луѓето во Донбас, рече тој.

Back to top button
Close