Разгневени словенечки навивачи тепаа руски фанови во Марибор

Руски навивачи беа нападнати во Марибор по синоќешниот натпревар Словенија – Русија во квалификациите за Светското првенство 2022. Според „Угодник“, словенечките навивачи ги нападнале гостинските фанови.

Во инцидентот на стадионот „Људски Врт“, еден од руските навивачи има сериозни повреди со скршеници. Цело време по натпреварот и речиси до утрото, жртвата мораше да помине во болницата во Медицинскиот центар на Универзитетот во Марибор.

Репрезентацијата на Русија по победата стигна до 19 бода и изби на првото место на табелата во групата, со два бода пред хрватскиот тим.

Back to top button
Close