Реакции во дел од западните весници по пресудата на суд во Њујорк за Трамп

Доналд Трамп вчера стана првиот американски актуелен претседател кој е осуден за кривично дело, и тоа е централна тема во западниот печат. Порота од дванаесет луѓе (седум мажи и пет жени) во Кривичниот суд на Менхетен во Њујорк го прогласи за виновен за сите 34 обвиненија поднесени против него во случајот за фалсификување документи за прикривање на исплата на пари во замена за молк на порно актерката Сторми Даниелс пред изборите во 2016 година.

Западните публикации се обединуваат околу тезата дека и покрај евентуалната пресуда, која се очекува да ја изрече судијата Хуан Мерчан на 11 јули, Трамп сепак може да стане претседател на САД, но отсега „веќе ја носи стигмата на криминалец“, објави Њујорк тајмс.

„Волстрит џурнал“, чиешто објавување во јануари 2018 година стана причина за истрагата против Трамп и последователниот судски процес што заврши со пресуда на поротата, смета дека оваа одлука покренала голем број прашања. Весникот наведува дека судијата Мерчан има целосно право да изрече казна со подолг рок од максималните четири години предвидени со закон.

Весникот го привлекува вниманието на фактот дека случајот навлегол во „неоткриена територија“ откако првпат поранешен претседател на САД беше прогласен за виновен за извршување кривично дело. Според весникот, навистина е „можно“ Трамп да оди во затвор, но тоа е „неверојатно“, а најверојатна е условната казна. Тоа е всушност големото прашање сега, вклучително и дали Трамп може да успее да ја обжали пресудата на поротата.

Изјавата на Трамп за вина во случајот „пари за молчење“ ја „размрда неговата претседателска кампања“, но тој продолжува со напорите да го собори Џо Бајден на изборите на 5 ноември.

„Поранешен претседател, криминалец, кандидат. Тоа беше необичен крај на необичен случај“, резимира Њујорк Тајмс. Весникот го истакна фактот дека поротниците на Менхетен ја донесоа својата пресуда за седумнаесет часа, со што завршија „месечните правни маневрирања, неделите сведочења, деновите на размислување и неколку напнати минути по појавувањето во судницата“.

„Њујорк тајмс“ објави дека Трамп (77) и неговите поддржувачи биле лути од одлуката на жирито. Поранешниот претседател ја слушаше одлуката во салата со камен, мрачен израз. „Вистинската пресуда народот ќе ја изрече на 5 ноември“, рече тој надвор, додавајќи дека демократите на Бајден ќе бидат „казнети на гласачката кутија“.

Неговите симпатизери се заканија со бунт, а Трамп изрази уверување дека поротата е пристрасна и му служи на актуелниот американски претседател, забележува Њујорк Тајмс.

Американскиот „Вашингтон пост“ се повикува на правни експерти кои велат дека Трамп најверојатно нема да заврши во затвор, имајќи предвид дека според законот на државата Њујорк, неговите злосторства се од „најнизок степен“. Како и досега, тој има право да учествува на претседателските избори, како и да ја извршува таа функција доколку биде избран во ноември. Според „Вашингтон пост“, главните аргументи против заминувањето на Трамп во затвор се неговата возраст и фактот дека тој нема претходни пресуди. Според тоа, тој може воопшто да не одлежи казна, додава весникот.

Британски „Гардијан“ анализираше дека пресудата е „целосна победа за окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег“. „Обвинителството зеде случај од здодевните криминални хроники во весниците и го претвори во успешно судење за една едноставна работа: лага“, пишува Сем Левин од Њујорк за Гардијан.

„Фалсификувањето сметководствени документи е прекршок во државата Њујорк. За да го подигне на ниво на кривично дело, Брег мораше да докаже дека Трамп го направил тоа со намера да изврши друго кривично дело. И успеа”, пишува британското издание.

Друг весник во Велика Британија – „Индипендент“ забележува дека Доналд Трамп ја препиша историјата со преседанот што го направи поротата за убедување на поранешниот американски претседател и на преден план ги изнесува зборовите на обвинетиот „Јас сум целосно невин човек“.

Back to top button
Close